Mimo iż pojęcie „konsulting” już dawno temu zadomowiło się w polskim języku biznesowym, wielu przedsiębiorców wciąż nas pyta, czym on właściwie jest i do czego może im się przydać. Niektórym kojarzy się z magicznymi sztuczkami lub złotymi radami, jak zarobić milion w miesiąc. Jednak jeszcze ciekawiej kwestia ta prezentuje się z punktu widzenia osób rozważających rozmaite ścieżki kariery i zastanawiających się, czy jest to droga dla nich.
Konsultant? Ach, to pewnie ten student dorabiający sobie na infolinii, do którego dzwonię, kiedy nie wiem, jak wyłączyć transmisję danych w komórce, albo kiedy chcę wykupić nowy pakiet kanałów w mojej kablówce.
No cóż… i tak, i nie. Można oczywiście sprowadzić rzecz do tego poziomu, ale będzie to daleko idące uproszczenie. Bo tak naprawdę konsulting to niezwykle rozległa branża, która od zaangażowanych w nią ludzi wymaga sporego zakresu kompetencji, elastyczności i kreatywności. Wspominamy o tym, bo w obecnej chwili wszelkie zawody związane z tzw. kompetencjami miękkimi znajdują się na szczytach rankingów opisujących trendy na rynku pracy i są wskazywane jako najbardziej perspektywiczne.
Czym zatem, w swym najszerszym ujęciu, jest konsulting?
Sama nazwa to oczywiście spolszczenie angielskiego terminu „consulting” i zresztą czasem bywa tak zapisywana również w polskich tekstach. Ale to drobny niuans lingwistyczny. W praktyce oznacza ona tyle co udzielanie porad w kwestiach dotyczących działalności gospodarczej. Firmy konsultingowe – choćby takie jak nasza – na ogół nie wdrażają w życie własnych projektów, a jedynie przedstawiają zewnętrznym współpracującym z nimi podmiotom, jak najefektywniej to wykonać. Konsultingu nie da się również przyporządkować do żadnej konkretnej branży.
Wśród obszarów, w jakich poruszają się firmy konsultingowe, możemy wyróżnić m.in.: doradztwo prawne, strategiczne, podatkowe, IT czy w zakresie zarządzania. Wiele zależy od tego, jaki profil obierze sama firma i jak jest duża. A trzeba tutaj nadmienić, że na rynku konsultingowym działają zarówno globalni giganci, operujący w wielu krajach i doradzający ich rządom przy kluczowych projektach infrastrukturalnych, jak i gracze całkiem nieduzi – dokładnie tacy jak my.
Nigdy też nie jest tak, że firma konsultingowa porusza się tylko w jednym obszarze. Na ogół łączy ze sobą przynajmniej kilka z nich, co można zaobserwować choćby po pakiecie naszych usług.
A kim w takim razie jest dobry konsultant i co powinno go cechować?
Ktoś taki powinien przede wszystkim mieć analityczny umysł. Powinien nie tylko potrafić sprawnie gromadzić dane, ale również wyciągać z nich racjonalne i niekiedy nieoczywiste na pierwszy rzut oka wnioski. Od konsultantów oczekuje się wszechstronności i otwartości na pozyskiwanie nowej wiedzy. Jest to niezbędne, gdyż praca ta polega m.in. na angażowaniu się równocześnie w kilka projektów nie zawsze zbieżnych ze sobą tematycznie.
Niezwykle pożądaną cechą u chcących parać się tym zajęciem są także wysoko rozwinięte zdolności interpersonalne. Znaczna część obowiązków polega tutaj bowiem na bezpośrednich kontaktach z klientami.
Do rozpoczęcia kariery w tym zawodzie nie jest potrzebne specjalne doświadczenie. Jego brak może wręcz stanowić atut, gdyż wiele firm z tego sektora poszukuje osób, które będzie można ukształtować od zera i nauczyć charakterystycznego dla danej firmy stylu pracy. Podobnie rzecz przedstawia się z kierunkami studiów – firmy konsultingowe zatrudniają zarówno absolwentów finansów, ekonomii, prawa czy informatyki, jak i filozofii czy filologii.
Tak naprawdę o wiele bardziej niż konkretny kierunek liczy się tu umiejętność wyróżnienia się.
Czy są minusy?
Tak, kilka. Konsulting to branża, która przyciąga kandydatów ze względu na atrakcyjne zarobki oraz możliwość pozyskania szerokich kontaktów. Niektórzy za kolosalny atut tej pracy uznają także brak rutyny, choć paradoksalnie to może się okazać największą wadą, gdyż często oznacza nienormowany czas pracy czy konieczność dostosowania się do wymagań klienta. To dlatego panuje opinia, że jest to zawód przede wszystkim dla tych, którzy są w stanie całe życie podporządkować rozwojowi kariery.
My jednak w naszej codziennej praktyce staramy się obalać ten mit i jak dotąd całkiem dobrze nam to wychodzi. Osiągamy ten efekt dzięki przyjętemu przez nas modelowi pracy online i ściśle zakreślonym ramom usług, które oferujemy.
Chcesz dołączyć do zespołu lub zostać naszym klientem? Czekamy. Udowodnimy Ci, że konsulting jest jak najbardziej dla Ciebie.